Gergerim.com


Gerger Haber Yayın Grubu 2003 yılında kurulmuş, 2016’da da yayın hayatını durdurmuş bir internet medyası grubudur. Kuruluş ve yayın durdurma hikâyesini ayrıntılarıyla aşağıda bulabilirsiniz.

Okumak için tıklayınız...

Gerger Haber Grubu, Türk siyasi tarihinin yeni bir dönemece girildiği sanılan 2003 yılında gazeteci Cumali Badur tarafından kurulmuştur.

Gazeteci Cumali Badur, memleketine; Gerger’den Türkiye’ye açılan, ilçenin ilk ve tek, bölgenin de en etkili gazetelerinden biri olan Gerger Fırat gazetesinin yanına Gergerim.com'u kazandırmıştır.

İnternet haberciliğinin pek bilinmediği bir dönemde Gergerim.com’u kuran Badur, daha önce verdiği bir röportajda, gazeteciliğe başlama hikayesini şöyle açıklamıştı:

-Gazeteciliğe, ileri görüşlü babam Bilal Badur’un ışığında, ilkokul öğretmenim yazar Hüseyin Elçi ve Gazeteci Hacı Boğatekin’den etkilenerek başladım.

Doksanlarda Kürdistan coğrafyasında çocuk olmuş olmanın bıraktığı yükü sırtımda hala taşırım. Bölgenin kadim halklarından olan Süryani bir aileye mensuptum. Ailem, 1914'te yapılmış soykırımdan fazlasıyla etkilenen bir geçmişe sahipti; büyük ailemizden sağ kalanlar, soykırım sonrası din değiştirip Müslüman olmuş. Ben, sonradan Müslüman olmuş ve İslam’ı da erdemli bir şekilde yaşamaya çalışan bir ailede büyüdüm. Babam ve annem inançlı Müslümanlardı, inanmışlıkları içten ve çıkarsızdı. Beni din odaklı değil, insan ve doğa sevgisi üzerine yoğunlaştırarak hayata hazırlamayı umuyorlardı.

Süryani bir geçmişimin olduğunu sokakta maruz kaldığım “gavur" söylemleriyle öğrenmiştim. Sokakta karşı karşıya kaldığım ötekileştirme beni anlamsız bir ispata yönlendirmişti. Kendimi inanmış bir Müslüman olarak tanımlıyor olmama rağmen bazı çevrelerce hakarete maruz kalmamı da anlamlandıramıyordum; ancak her şeye rağmen İnançlı biri olarak yaşamaya çalışıyordum.

Bütün bunların yanında, çocuk aklımla çevremdekilerin yönlendirmesine kanmış ve kendimi Nakşibendi tarikatına mensup olmuş ve tarikat pratiğini uygulamaya çalışan biri olarak bulmuştum.

Doksanlı yılların sonlarıydı ve ben o sıralar on dördüncü yaşımı yaşıyordum. Ülke her zaman olduğu gibi yine karışıktı. Sık sık Adıyaman’da bulunan Menzi’e gider, ülkenin içinde bulunduğu çıkmazı Kürtçe konuşan sofular arasından anlamaya çalışırdım.

Vücudumun da değişmeye başladığı o günlerde, Menzilli sofiler azınlıktı ve politik güçleri oluşmamıştı daha. Ben, onları inançlarına çıkarsız bağlı olan kişiler olarak tanımıştım. Aslında öyle olmadığını anladığımda benim için tespihin ipi çoktan kopmuştu.

Bu insanların anadili Kürtçeydi ve dışarıda, bütün şiddetiyle Kürtçeyi yasaklayan egemen bir zihniyet vardı ve her fırsatta tarikatın yolu bu egemenlere çıkıyordu. Aklım bu paradoksa takılmış ve çekişmeli sorular yavaş yavaş kafamda oluşmaya başlamıştı.

-Kürtçe yasak!

-Zazaca yasak!

-Tarikat yasak!

-Süryani olmak yasak!..

Kürtçeden başka bir dil bilmeyen sofiler, Kürtçe konuşarak Kürtlere sövüyor, Süryanileri yok sayıyor; Zazalar da kim oluyor diyebiliyordu. Bu durum canımı iyice sıkmıştı ve kafamdaki cevap arayan sorular dile gelmişti. Sorularım cevapsız kalmıştı ve ben de almıştım sırtıma yükü, dogrudan çıkmıştım oradan. Çıkış ki ne çıkış; amansız bir yolculuk, sonu gelmeyen öğrenme şiarı ve bilimi amaç edinmiş bir hikâyenin başlangıcı...

Soru sormaya başlayınca önüne geçemiyor insan. İşte o gün başladım birilerini rahatsız edecek ve bir başka birilerini harekete geçirecek soruları kafamdan çıkarıp yüksek sesle haykırmaya.

Sorular çok olunca cevaplar da çok olmalıydı; ama öyle değildi! Birçok şey cevapsız kalmıştı benim için ve elimde yığınla cevapsız soru vardı.

Madem cevap bulamıyordum neden soru sormayı farklılaştır mı yordum?

Etrafıma yönelmiştim. İlgimi üç kişi çekmişti: Babam Bilal Badur, ilk okul öğretmenim Hüseyin Elçi ve ilçemizde Gazetecilik yapan Hacı Boğatekin. Üçünün de ortak özellikleri şunlardı: Erdemli oluşları, okumaya önem vermeleri ve çok iyi soru sormaları!

Örnek aldığım bu üç insanın ortalaması bir yere çıkıyordu: Yazmak, araştırmak ve sormak! Ve ben, bu vasıfların Gazetecilik mesleğinde birleştiğini anladığımda bir elimde fotoğraf makinesi diğer elimde de not defteri ve kalem vardı. İşte benim gazeteciliğe başlama hikayem, sorularına cevap bulmaya çalışan o çocuğun hikayesidir ('Ben Kimim' röportajıdan alınmıştır/2012).

Gerger Haber Grubu'nu kendi imkânlarıyla kuran Badur, Gergerim.com ekibi ile birlikte, Gergerim.com’a hızlı bir ilerleme kaydettirirken bölgenin en etkili, ülkenin de sayılı web haberciliği yapan yayın kuruluşu haline dönüştürmüştür.

Gerger Haber Grubu altında yayına başlayan ilk web site olan Gergerim.com'un ismi, Gerger'de memur olarak görev yapan Uğur Dündar ve Cumali Badur’un istişareleri sonucu ortaya çıkmıştır.

2004 yılında kurulan Gergerim.com'un kurucu kadrosunda Genel Yayın Yönetmeni Cumali Badur, Yazı İşleri Müdürü ve İstanbul Temsilcisi Ercan Özdemir, Kültür Sanat Editörü Üzeyir Ergül, Hukuk Danışmanı Av. Cahit Özdemir, Halkla İlişkiler Uzmanı Yıldız Badur, Yazılım ve Dizayn Editörü Murat Damarhan yer alırken Hasan Aslan ve Şahin Damarhan da muhabirlik görevini üstlenmişti.

Gerger Haber Grubu kurulduktan iki, Gergerim.com'dan da bir yıl sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk web tabanlı televizyonu olan Gerger TV yayın hayatına başlamıştı. Gerger TV’nin yükünü Musa Badur üstlenmişti.

Yine aynı yıl, hız kesmeden yayına devam eden Gergerim.com'un kadrosuna Erdal Yılmaz, Ramazan Metin, Muzaffer İris, Nevzat Çiçek ve Reşat Badur eklenmişti.

2006 yılında İstanbul Temsilciliğine, o sıralar amatör çalışmalarıyla asagidaglica.com adlı köy sitesini yöneten Abdurrahman Kurtbey talip olmuş ve Kurtbey'in ekibe katılımıyla Gergerim.com'un Marmara Bölgesi yayınları hız kazanmıştı. Takip eden dönemde Ömer Karaman’ın Akdeniz Bölgesi Temsilciliğine gelmesiyle Gergerim.com’un bölgesel ağı iyice genişlemişti.

2006 Yılında Gerger Haber Grubu altında, yine bölgenin ilk web tabanlı canlı radyosu olan Gerger FM yayın hayatına başlamıştı. Gerger Radyosu'nun yükünü, Cevdet Çiçek, Behçet Sağmak, Mehmet Karadağ, Hüseyin Derelioğlu ve Bahar Uzungeliş yüklenmişti.

2007 Yılında sitenin kadrosuna, Zeki Metin, Sadık Karaarslan, Hüseyin Aslan, Ahmet Doğan, Ömer Karatekin, Mazlum Badur, Deniz Demir, Mehmet Burak Badur, Murat Polatdemir, Bülent Kurtbey, İzzet Karaarslan, Süleyman Metin, Mehmet Yeşilkaya, Yusuf Karayılan, Mevlüde Öztoraman, Fatih Perçin, Cemal Yeşilkaya, Şevket Topdemir, Emin Sadak, Cemal Aslan ve Serdar Özdemir eklenmişti.

Yine 2007 yılında, dernekçiliğin önem kazandığı bu dönemde, Gersoy-der yönetiminin önceliğinde Alduş dergisi yayınlanmaya başlanmış ve bu kapsamda Ahmet Mancak, Hacı Kabak, Murat Metin, Bilal Samsama, İsmail Sucu, Ahmet Selim, Hacı Bakırcı, Bilal Müştekin ve Mahmut Özdemir yazı ve görsel içerikleriyle Gergerim.com'a destek olmuşlardı.

2008 yılında Gergerim.com ulusal anlamda basari yakalayan ilk 100 site arasında yer almış ve yine aynı yıl Türk siyasi tarihinde devlet tarafından yayını karartılan ilk web sitelerinden biri olmuştu.

Gerger ilçesinden yayım hayatına başlayan Gergerim.com, ilçenin kültürel yapısını göz önünde bulundurmuş ve bu bağlamda kadrosunda Süryani, Ermeni, Kürt, Zaza ve Türk uluslarından yazarlar barındırmıştı.

2008'de Zazaca üzerine çalışmalarıyla göz dolduran Medet Can'ı kadrosuna katan Gergerim, yine bir ilke imza atarak haftalık olarak Zazaca öyküler yayımlamaya başlamıştı. Yine aynı yıl Cumali Balıkçıoğlu şiirleriyle siteye destek olmuştu. Muzaffer İris'in Süryaniler üzerine araştırmaları site üzerinden dünyaya ulaşırken, yine aynı platformdan müftü vekili Gökhan Serter sitenin yazar kadrosuna eklenerek yazılarıyla okuyucularına ulaşmıştı.

2009 yılına gelindiğinde güçlü kadrosuyla sosyal sorumluluk projelerine imza atan Gergerim.com, ilçenin önde gelen kanaat önderlerinden Ömer Deniz, Cemal Aksoy, Muzaffer Metin, Ahmet Demirezen, Emin Aslan, Ömer Aslan, Bilal Badur, Zeki Metin, Nurettin Dursun, Ahmet Altıntaş, Cemal Karahan, Ömer Özdemir, Osman Öztürk, Arif Karatekin, Zeynel Aslan ve Özgür Boğatekin'den oluşan heyette yer alarak, hayırsever iş adamlarıyla birlikte Gerger ilçesine Spor Sahası, Çok Programlı Lise ve TOKİ evleri projelerini kazandırmıştır.

Takip eden süreçte, hayırsever iş adamı İsmail Karaarslan'ın desteğiyle Gerger ilçesinin ilk ulusal festivali olan "Birinci Gergerim.com Gerger Festivali'ni" yapmış ve ulusal yayın yapan televizyonlardan yayınlayarak dünyanın bir diğer ucundaki Gergerlilere ulaştırmıştı.

Gerger'in ilk festivali olan " Birinci Gergerim.com Gerger Festivaline" binlerce kişi katılmıştı. Yıllar sonra bu festivali örnek alarak yola çıkan bir grup çalışkan gurbetçi, benzeri bir festivali yapmaya çalışmış olsalar da "Birinci Gergerim.com Gerger Festivali" bölgenin tarihine ilk olarak geçmeyi başarabilmişti.

Bunların yanında, Gerger ilçesinin ilk Gazetesi olan Fırat Gazetesi emekçilerinden Hacı Boğatekin, Hüseyin Boğatekin ve Özgür Boğatekin Gergerim.com'a desteklerini esirgemeyerek Gerger’den dünyaya açılan gazetecilerin yetişmesine de önayak olmuşlardır.

Bu vesileyle, ulusal basında çalışmaya başlayan Badur, İstanbul'a yerleşmişti. Çalışma hayatının yanında eğitimini de tamamlayan Cumali Badur, ilk olarak İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olmuş ve ardından Siyasal Bilgiler Fakültesini de bitirmişti. Türkiye siyaset arenasının otoriter bir rejime kayması sonucu hayatına yurt dışında devam etmek zorunda kalan kurucumuz Badur, Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiştir. Bir dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda uluslararası bir gazeteci olarak görev alan Badur, daha sonra New York’taki Columbia Üniversitesinde çalışmalara katılmıştı. Cumalı Badur kariyerine, dünyanın en büyük 500 şirketinde biri olan bir firmada yazılım ve otomasyon test mühendisi olarak devam etmenin yanında yazarlık çalışmalarını da sürdürmektedir.

Gerger Haber Grubu; kurucu başkanımız 2013'te yurt dışına yerleştikten bir dönem sonra da çalışmalarına ve yayınlarına devam etmişti. 2015 yılı ve takip eden dönemde Türkiye siyaset arenasında giderek azalan demokratik kurumlar yerini baskıcı bir yönetim biçimine bırakmıştı. Böyle bir ortamda gazetecilik yapmak imkânsız bir hal almıştı. İşte bu şartların dayatması sonucu Gerger Haber Grubu olarak bünyemizde faaliyet gösteren,

Gergertv.com

Otekiler.com

Gergerliler.com

Kitlehaber.com

Adiyamannews.com

Gergerhaber.com

Gergerfm.com

Zazatv.com

Suryanikulturu.com

Zazakulturu.com

Zazapres.com

Adiyamanx.com

Gergerliyiz.com

Gergerses.com

Gergerim.net

Gergerinsesi.com

Gergerim.org

Gergerinsesi.net

Gergerim.com’un faaliyetlerini durdurmuş bulunmaktayız.

Gerger Haber Yayın Grubu tescilli bir markadır ve bu grup altında Gergerim.com, Gerger Haber ve Gerger TV’nin isim ve kullanım hakları yasaların korumasına tabiidir. Bu çerçevede geçmişte bizimle çalışmış olsalar dahi, hiçbir birey ve oluşuma bu kurumlarımızın isimlerini kullanma hakkını vermedik. Gerger Haber Yayın Grubu, yukarıda isim isim belirttiğimiz bireylerin katkıları, siz değerli takipçilerimizin de destekleriyle değerli bir marka haline dönüşmüştür.

Gazetecilik değil radikal partizanlık yapan, gerçeklikle bağını koparmış, ürettikleri yalana kendileri de inanır hale gelmiş, emek hırsızlığını yaşam biçimleri haline dönüştürmüş kimi kişiler, yaptıklarıyla, Gergerim.com’a gönül vermiş kimisi de hayatta olmayan; onlarca arkadaşımızın haklarını gasp etmişlerdir.

Bizlerin açtığı bu yolda, güncel olarak yayında olan, isim ve kimliğimizi kullanmasına onay verdiğimiz hiçbir yayın kuruluşumuz bulunmamaktadır. Ulaşabilirliği olan içerikler arşivlerimizden ibarettir, 2016 yılından sonra herhangi bir içerik üretmedik. Gerger Haber Yayın Grubu’nun isim ve logo haklarının kullanılması için hiç kimseye onay vermedik. Bu bağlamda, kurumsal adlarımızı kullananların bizimle ilgisi olmayacağı gibi, tescilli markalarımızı kullanmaları durumunda yasal hakkımız kanunlarla belirtilmiştir.

Bizler, dağlara komşu; yolu olmayan ve "Yol yok" söylemini sinesine kazımış bir ilçenin evlatları olarak yıllar önce şu anlayışla yola çıkmıştık:

Bizler, yıllardır egemen sistem tarafından görmezlikten gelinerek yok sayılmış bir toprağın yeni yeni filizlenen tohumlarıyız. Yıllardır süren ilçe sorunlarımız ve sistemli politikalar yüzünden dışarıya, özellikle batı illerine sürekli göç vererek ülkenin hatta dünyanın birçok yerine dağılmış durumdayız. “Gergerim.com” sayesinde en büyük amacımız yeryüzünün farklı yerlerinde bulunan Gergerlileri bir çatı altında toplamak ve değişimi başlatmaktır (Gergerim.com Kuruluş bildirgesinin giriş bölümünden-2003).

Bizleri ortak bir duygu bir araya getirmişti ve bu duygu, gerçekliği çarpıtılmış acılarımızdan ibaretti!

Ve biz, halk adına gazetecilik yaptık; birilerinin çıkarlarını değil halkımızın faydalarını savunduk.

İktidarların değil ezilenlerin sesi olduk.

Coğrafyamızın kadim kültürlerini yaşattık; Kürt, Zaza ve Süryanilere yönelik hazırladığımız içeriklerimizle, sindirilmeye çalışılan bu kültürlerin yok sayılması değil devamlılığı için mücadele verdik. Gergerim.com’la birlikte eleştiren, dünyayı anlayan ve gelişime açık bir nesil yetişmesi için çaba sarf ettik.

Ve bunu, siz değerli takipçilerimizle birlikte başardık.

Bu gurur sizin!

Başta siz değerli takipçilerimiz,

Kuruluş aşamasında yer alan kurucularımız,

Emek veren değerli paydaşlarımız!..

Bu gurur sizin!

İyi ki vardınız!

Var olun, sağ olun!

Bu sizin efsaneniz

Bu, bir Gergerim.com efsanesi…


Bu yazı Gerger Haber Grubu Editörleri tarafından 2016 yılında kaleme alınmıştır.

Not: Gerger Haber Grubu'nun binlerce fotoğraf ve videodan oluşan arşivi zaman içinde siz değerli takipçilerimizle paylaşılacaktır.